top of page
  • Yazarın fotoğrafıÖzgü Ergün Boutiquette

Hazır olmak

Hazır mısınız?


Hazır olmadığınızı söyledinizse kendinize eğer, kendinize şu soruyu sormanızı öneririm. Neye göre hazır değilim? Kime göre hazır değilim? Nasıl hazır olabilirim? Hazır olmam için daha ne mümkün?


Her gün, her saniye yeni bir şeyler için çaba sarfediyoruz. Bazılarının farkındayız, bazılarının farkında değiliz. Mesela nefes alırken de bir çaba var vücudumuzda, düşünüyor musunuz hazır olup olmadığınızı. Yolda adım atarken, kaldırımdan inip karşıdan karşıya geçerken, alışverişte ödemenizi yaparken... Çaba var, hareket var ama otomatik olarak yapıveriyorsunuz yapmanız gerekeni. Böyle 2. Çoğul şahısa göre cümle kurunca kendimi dışlanmış gibi hissettim birden. Tamam değiştiriyorum, hadi bu satırlarda biraz daha yakınlaşalım ve cümlelerde özneyi “biz” olarak değiştirelim.


Her sabah yatağımızdan kalktığımızda güne hazır olup olmadığımızı sorgulamıyoruz değil mi? Hazırız veya değiliz, tek yapmamız gereken güne nasıl başlayacağımızı seçmek. Yataktan gülen bir yüzle, yorgun bir sesle veya nötrlenmiş olarak kalkma şansımız var. Ama hala kafamızda hazır olup olmadığımızı sorgulamıyoruz. Sadece kalkıyoruz.


Madem durum böyle, neye göre ve kime göre hazır olduğumuzu sorguladığımız anları da değiştirerek seçeneklere bakmayı deneyelim mi birlikte?


Mesela yeni bir iş görüşmesine gideceğiz o sabah. Hazır mıyım yerine ve yazıya başlarken belirttiğim sorulara hiç girmeden şunları sormayı deneyelim mi?


Bu görüşmenin nasıl geçmesini istiyorum? Bu görüşmeye nasıl hazırlandım, eksiğim var mı? Bu görüşmeye katılmadan önce daha nelere ihtiyacım var? Bu görüşmeden iyi sonuç aldığımı nasıl anlayacağım? Bu görüşmenin nasıl geçmesi durumunda ben kendimi iyi hissedeceğim? Bu görüşmenin iyi geçmesi hayatımı, çevremdekileri nasıl etkileyecek? Bu görüşmenin iyi geçmesini nasıl sağlarım? Bu görüşmenin iyi geçmesi için elimde neler var? Bu görüşmenin iyi geçmesi için elimdeki hangi becerilerimi kullanabilirim?


Sorular size nasıl geldi?

Daha ne kadar çok soru çıkartabilirsiniz?

Hazır olmak için sebep aramak şimdi size nasıl gözüküyor?


Ben yürüyorum, size de iyi yürüyüşler diliyorum.


Değişim birden başlar unutmayın.


Sevgi ile kalın.13 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page