top of page

Görgü Kuralları

GÖRGÜ KURALLARI

Uyumlu yaşama rehberidir! 
 

Görgü sahibi olmanın ve nezaketin modası asla geçmez. 
Görgü kuralları, tüm diğer kültürel davranışlar gibi, zamana uyum sağlamak üzere değişim gösterir. 

yaya geçidi
Her koyun kendi bacağından asılmaz... 
GÖRGÜ KURALLARI

İçinde bulunduğumuz toplumun kültürel normallerini, genel geçer etik kodlarını ve ait olduğumuz grupların kurallarını yansıtır. 

GÖRGÜ KURALLARI

Elitist değildir!
 

Toplumun içinde yer alan en küçük toplulukta bile kişiye daha saygın, daha güvenilir olmanın ve daha özgüvenli davranmanın yolunu açar.

Çay Saati

Kişisel güvenlik sağlar; Eğer bir durum karşısında doğru davranışın ne olduğunu biliyorsanız kendinizi daha rahat hissedersiniz.


Diğerlerinin duygularını korur; Görgü, diğerlerini rahatsız etmemeyi ve onların duygularını incitmemeyi gerektirir. Onların hatalarına işaret etmez ve yaptıkları yanlışlara dikkat çekmezsiniz.


Temiz iletişim sağlar; Görgü iletişimdeki engelleri yok ederek iletişimi güçlendirir.


Profesyonel iş hayatınızdaki statünüzü güçlendirir; Nerede olursanız olun, çalıştığınız ortam için uygun davranış kurallarına ne kadar aşina olursanız, daha kapasiteli, daha profesyonel, daha üretken olarak algılanırsınız. 


İyi bir ilk izlenim kazandırır; Bir görüşmenin ilk 7 saniyesi çok önemlidir. Siz ortamdan ayrıldıktan sonra diğer kişide size ait “ilk izlenim” hakim olacaktır. Doğru bir görgü ile bu ilk izlenim daima pozitif olacaktır.

GÖRGÜ KURALLARI

Güncellenmelidir! Biz öyle yaptık...

Görgü Kuralları taşa yazılmış kurallardan oluşmuyor. Tüm bunlar sağduyu, adalet ve nezaket duygusu ve hepsinden de önemlisi diğerlerine saygıdan yola çıkılarak bir araya gelmiş yönergelerden başka bir şey değil.

İnsanlarla iletişim Büyükler

görgü 

evde değil siz de başlar
 

Eğer size de, bugünkü gençlerin Görgü Kurallarından haberi yok gibi geliyorsa, bunun ebeveynlerinin veya okulların onlara hiç bir şey öğretmedikleri anlamına gelmediğini söylemek isterim.

Herkes evde kendi gördüklerini çocuklarına aktarmaya çalışıyor ve işte kilit nokta tam da burası…

 

Biz ebeveynler “bizim zamanımızda” diyerek geçmişi şimdiye entegre etmeye çabalıyoruz ve yanlış da buradan başlıyor. 

Nezakette Devrim Mümkün.

"

"

İyi davranış sadece başkalarına saygılı olmaktır. Onları tanısanız da bilmeseniz de, tüm insanlara saygı göstermelisiniz.
 

 

John Patrick Hickey

"

Görgü kuralları insanların sosyal davranışlarıdır. Eğer bir dağda münzevi iseniz, görgü kuralları hakkında endişelenmenize gerek yoktur; ancak eğer biri dağdan gelirse, bir sorununuz var demektir. Önemli, çünkü makul derecede uyumlu topluluklarda yaşamak istiyoruz.

 

Judith Martin

"

"

"

Sıcaklık balmumu için ne ise, nezaket de insan için odur.

 

A. Schopenhauer

"

"

Görgü kuralları insan ırkına hayran olmamızı gerektirir.

 

Mark Twain

"

"

Her şey incelikten, insan kabalıktan kırılır

 

Mevlana

bottom of page